Menu Zamknij

„Bębnisto, chodźcie też!” — badania, praktyka, transmisja tradycji, projekt stypendialny MKiDN, 2016

Czas:

2016

Kategoria:

Projekty

Region:

Radomskie

Podstawową częścią projektu „Bębnisto, chodźcie też!” — badania, praktyka, transmisja tradycji były wyprawy na wieś. Uczestniczyli w niej adepci (osoby, które niedawno zafascynowały się muzyką tradycyjną) oraz osoby wspierające projekt np. skrzypkowie (uczniowie wiejskich muzykantów). Najważniejszym punktem wypraw były badania terenowe, które służyły nie tylko zdobyciu wiedzy i nagrań, ale również budowaniu relacji między wiejskimi mistrzami gry na instrumentach i ich uczniami poprzez rozmowy i wspólne muzykowanie. Spotkanie z bębnistami i innymi informatorami były wieloaspektowe – dotyczyły samej gry na bębenku, ale też np.ż dawnych zwyczajów muzycznych i poznawaniu ich kontekstów, czy budowy bębenka. Działaniami uzupełniającymi były warsztaty gry na bębenku, zapoznanie sie ze zbiorami Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu oraz udział w lokalnych wydarzeniach muzycznych (zabawy i przeglądy).

Ponadto na wsiach odbyły się warsztaty dla dzieci, których celem było poznanie dawnej muzyki i nuka gry na instrumentach. W miastach i podczas festiwali przeprowadziłam wykłady/prezentacje oraz warsztaty gry na bębenku – w niektórych brali w nich udział wiejscy bębniści. Odbyło się również spotkanie z doświadczonymi uczniami wiejskich muzykantów – dotyczyło ono różnych aspektów poznawania kultury muzycznej wsi, zdobywania kompetencji muzycznych i sposobów edukowania i popularyzowania wśród osób świeżo zafascynowanych muzyką tradycyjną. Ponadto Piotr Piszczatowski poprowadził spotkanie z opowieściami i nagraniami.

Finałem projektu było 3-dniowe spotkanie: warsztaty, praktykowanie gry w składach kapel oraz potańcówka, na której grali adepci muzyki tradycyjnej.

Jednym z efektów projektu są artykuły o wybranych bębnistach oraz zbiory zamieszczone w Internecie i przekazane organizacjom i osobom zajmującym się muzyką tradycyjną.

Materiały dźwiękowe:
SoundCloud/rosik-ka

Film:
Film Piotra Baczewskiego

Biogramy bębenistów:
— Józef Tarnowski — muzykatradycyjna.pl…
— Józef Lipiński —  muzykatradycyjna.pl…
— Stefan Gaca — muzykatradycyjna.pl…

Fanpage na Facebooku
— informacje o wydarzeniach
— zdjęcia z wypraw
— linki tematyczne

Projekt „Pieśni nabożne z okolic Przysuchy – badania i praktyka” zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Katarzyna Rosik

rosik_k@yahoo.fr

Facebook Instagram

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020–2021

Posag © 2021

Projekt i realizacja strony Bartosz Pawlonka