Posag to strona poświęcona wiejskim tradycjom muzycznym – gromadzi pieśni, zeszyty, publikacje fotografie, dokumentacje z wydarzeń.

❧ ❧ ❧ ❧ ❧ ❧

Projekt „Pieśni nabożne z okolic Przysuchy – badania i praktyka” i niniejszą stronę zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

❧ ❧ ❧ ❧ ❧ ❧

Na zdjęciu pani Zosia Kucharczyk, śpiewaczka z Gałek k. Rusinowa i ja, Katarzyna Rosik, ur. w Sieradzu, zam. w Toruniu. Wypytuję panią Zosię o bardzo ważne sprawy.

❧ ❧ ❧ ❧ ❧ ❧

Katarzyna Rosik – uczennica wiejskich muzykantów, śpiewaków i tancerzy, animatorka, popularyzatorka polskiej muzyki tradycyjnej, projektant graficzny, introligator, snycerz.

Od 2008 roku zajmuje się poszukiwaniami w zakresie kultury i muzyki tradycyjnej polskiej wsi różnych regionów (Radomszczyzna, Kujawy, Kurpie, Kielecczyzna, Łęczyckie, Sieradzkie). Od mistrzów muzycznego rzemiosła uczy się śpiewu, tańca, gry na bębenku jednostronnym i basach. Szczególnie jej bliska jest kultura muzyczna mikroregionu kajockiego, którą poznaje przez spotkania z jej twórcami – Janem Gacą, śpiewaczkami z Gałek Rusinowskich, innymi muzykantami, śpiewakami i tancerzami – oraz przez uczestnictwo w wydarzeniach muzycznych.

Gra na bębenku obręczowym i śpiewa w składach ze skrzypaczką Katarzyną Zedel, harmonistką Wiesławą Gromadzką oraz basistką Martą Domachowską. Członkini grup śpiewaczych MZK Toruń (2014–2018, pod kierownictwem Ewy Grochowskiej, pieśni kujawskie) i ŁKŚ (2017, pod kierownictwem Joanny Gancarczyk, pieśni łęczyckie). Prowadzi warsztaty gry na bębenku obręczowym i śpiewu.

Redaktorka naczelna portalu muzykatradycyjna.pl.

Projekty autorskie:
2016 – Bębnisto, chodźcie też, stypendium MKiDN,
2016 – Budowa basów z Kujaw, program Szkoła Mistrzów Budowy Instrumentów Ludowych, IMiT,
2020 – Pieśni nabożne z okolic Przysuchy – badania i praktyka, stypendium MKiDN.

Projekty współrealizowane:
Wędrowny Uniwersytet Tradycji (2013–2014, Stowarzyszenie „Tratwa”),
Wiejskie Kluby Tańca (od 2013),
– Serce Dzwonu (2013–2016),
Kielecka Szkoła Tradycji, Akademia Kolberga (2014).

Członkini:
Forum Muzyki Tradycyjnej,
Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, FB,
Stowarzyszenia Dom Tańca, FB.

Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym – rosix.pl.

Kontakt:
Katarzyna Rosik
rosik_k@yahoo.fr